Przemowy dla wielu ludzi są istną zmorą. Pisanie przemówień to niemniej jednak solidny sposób, by przygotowywać się do publicznego występu. Zapisując przemówienia wypada pamiętać o tym, żeby były one na temat. Należałoby też wziąć pod szczególną uwagę okoliczności – inne będzie przemówienie oficjalne, a inne w gronie bliskich. Luźne przemowy pełne dowcipów nie sprawdzą się w wypadku przemówień oficjalnych (i odwrotnie).
mowy
Jednak nie wyłącznie słowa są ważne – podczas przemowy liczy się też mowa ciała ludzkiego. Czujna obserwacja zachowań, sposobu poruszania się, dynamiki ruchu i gestykulacji bywa często pewniejszym źródłem informacji aniżeli najprzyzwoiciej opłacany i najpoprawniej nauczony szpieg. Jak to całkowicie działa i o czym nas informuje?
http://www.przemowienia.pl/poradnik.html” title=”przemówienia okolicznościowe”>jak napisać przemówienie
By wnikliwie poznać schemat mowy ciała wypada cofnąć się do czasów, gdy gatunek nie potrafił jeszcze porozumiewać się za pomocą mowy. Komunikacja na poziomie zwierząt opiera się po największej części na jednoznacznie odbieranych gestach. Krótko mówiąc – pisanie przemówień wcale nie musi być kłopotliwe – wystarczy skupić się na tym, co pragniemy przekazać słuchaczom oraz ubrać nasze myśli w słowa a też delikatne żarty oraz przerywniki. Pamiętajmy o zachowaniu godziwej ostrożności a również szacunku. Inspiracji wolno także poszukiwać w sieci – aktualnie jest dużo stron internetowych, które oferują gotowe przemówienia a również dużo portali, na których wynajdziemy osoby piszące treści przemówień. Nie musimy się więc martwić, a jeżeli wybitnie nie znamy się na pisaniu przemówień – należałoby to zlecić dla ekspertów.